Pumori – Dhaulagiri 2017


Siedma najvyššia hora s výškou 8167m. Nachádza sa v nepálskom Himaláji, severozápadne od Pokhary, neďaleko od svojho suseda – masívu Annapurien.

 

Dlho po svojom objavení bola považovaná za najvyššiu horu sveta. Čo sa týka prevýšenia svojho okolia, je spolu s Nanga Parbat najvyššou horou – údolie rieky Kali Gandaki vzdialené sotva 30km presahuje o neuveriteľných 7000m. Južná a západná stena Dhaulagiri dosahujú výšku cez 4000m. Vďaka faktu, že nie je clonená inou horou je za dobrých podmienok viditeľná až zo severnej Indie.

 

Prvovýstup má na konte švajčiarsko-rakúska expedícia vedená Maxom Eisinom. Vrchol dosiahli 13. mája 1960 Kurt Diemberger, Peter Diener, Albin Schelbert so šerpami Nyimou Djori a Nawangom Dorji.

 

Z histórie slovenského horolezectva je mimoriadny hlavne výstup Zola Demjána s kazachmi Jurijom Mojsejevom a Kazbekom Valijevom vedený alpským štýlom v roku 1988. Obtiažnosti cesty ohodnotili ako VI+ A2 a výstup trval 16 dní. Tento výstup bol ohodnotený ako himalájsky výstup roka a doteraz zostáva jedným z najúžasnejšich počinov v himalájskom lezení vôbec.

 

Na Dhaulagiri dnes vedie 15 výstupových ciest, z nich 3 nemajú prepojenie na hlavný vrchol. Takmer všetky trasy na Dhaulagiri možno s výnimkou klasickej trasy sú mimoriadne technicky obtiažne a drvivá vačšina z nich nebola nikdy opakovaná.
 Poslednou nezlezenou logickou líniou hory ostáva SZ hrebeň.

 

Naša expedícia v zložení Peter Hámor, Michal Gabriž a Michal Sabovčík nemá v pláne výstup klasickou cestou. O konkrétnej línii výstupu ešte budeme informovať.