Manaslu 2016


Po roku strávenom liečbou zraneného kolena a lezením v Tatrách prichádza ponuka od Peťa Hámora zúčastniť sa na expedícii na Manaslu. Po dvoch mesiacoch panického zháňania sponzorov a prostriedkov na expedíciu nakoniec odlietam do Nepálu a vyrážame k Manaslu. Team tvorí Peter Hámor, jeho dlhoročný parťák rumun Horia Colibasanu a ja. Plánom je aklimatizácia na japonskej ceste a následne pokus o vytvorenie novej cesty cez Manaslu North, ktorý ešte nemá priestup na hlavný vrchol. 

Sezóna nie je veľmi vydarená z pohľadu počasia. Prakticky každý deň sneží. Pekne býva iba dopoludnia, neskôr už iba ráno.

Postup na kopci je pomalý, ale napriek tomu sa nám darí prebiť sa k C2, zafixovať trhliny, kolmé ľady a nechať depozit so stanom.

Po krátkom oddychu čakáme na počasie aby sme sa pokúsili vystúpiť na vrchol japonskou cestou. Prepoveď hovorí o jednom dni kedy by sa mal utíšiť vietor a tak vyrážame hore a preliezame ľadopád do C3 pod severné sedlo (cca 6900m). Ďalší deň takmer preliezame vrchný ľadopád pod vrcholovým plató, ale v ľadopáde sa nedá postaviť stan a tak sa vraciame nad severné sedlo (7100m) a staviame bivak. Predpoveď praje iba zajtrajšku a vrchol je ďaleko, takže už o polnoci vyrážame opäť hore k vrcholu. Po 6 hodinách nočného lezenia v ľadopáde sme na vrcholovom plató. Fúka celkom svižný vetrík okolo 40-50km/h a na vrchol je to ešte dalších 5 hodín aj keď terén je už chodecký. Mám omrznutý nos a neposlúchajú ma prsty na rukách. Sme v aklimatizačnej fáze a ďalší postup vyhodnocujem ako príliš veľké riziko a vraciam sa cez ľadopád do stanu. Peter s Horiom prichádzajú z vrcholu po 16.00, fantastické. 60 rokov a 1 deň po prvovýstupe dosahujú opäť vrchol! 

Ďalší deň zostupujeme do BC, aj keď pád obrovského seraku vymazal časť našej cesty medzi C1 a C2. Opäť hmla a husto sneží. Nos nie je úplne ok a tak čo najskôr zostupujem z BC do dediny pod ním, kde sa v nižšej výške môžu začať hojiace procesy. Po pár dňoch oddychu sa fyzické sily začínajú vracať, ale nos nevyzerá dobre. Po konzultácii v holandským vojenským doktorom ukončujem expedíciu pre vysoké riziko infekcie a vraciam sa do Káthmandú. 

Peter Hámor s Horiom Colibasanu sa pokúsili o prechod severného hrebeňa, ale zastavili ich technické problémy v kombinácii s mimoriadne nepriaznivým počasím, ktoré už nedalo žiadnu šancu snahám o postup na kopci.