Broad Peak 2019


Expedícia Broad Peak 2019 preletela ako Slovenská strela cez Brodské. Bola netradičná hlavne dvomi vecami – za prvé tým, že som do Pakistanu vyrazil tento rok sám, ako člen medzinárodnej expedície, za druhé bola výminočná netradične dlhým obdobím dobrého počasia. Zrejme ako náhrada minuloročného mesačného sneženia na Gasherbrumoch vo vedľajšom údolí. inshallah.

Írečitá slovenčina sa tento rok v našom malom basecampe (mnou) neočakávane vymenila za nie úplne ideálnu španielčinu prekladanú taliančinou. porca miseria. To však na druhej strane úspešne motivovalo využívať skvelé počasie a preletieť aklimatizáciou na tomto krásnom kopci bleskovým tempom. Skúsenosť je totiž neúprosná – takéto počasie nikdy netrvá dlho.

S minimálnym oddychom som absolvoval tri aklimatizačné výstupy do výškových táborov, a už po dvoch týždnoch po príchode do basecampu strávil noc v poslednom výškovom tábore C3, ktorý sa nachádzal vo výške necelých 7000 metrov.

Týmto činom ostávalo oddýchnuť v basecampe a počkať na predpoveď počasia, ktorá by naďalej potvrdila podozrivo pokračujúce dobré počasie. Táto sa potvrdila možno až príliš skoro, a tak už deň a pol po mojom zostupe z C3 neostávalo iné, než vyraziť opať do výšok na pokus o vrchol.

Vyrážali sme v počte 5 ks – Ja, Mário (IT), Flor (Peru), Valério (IT) a Aleix (Katalan). Nikto z nás nepoužíval nad základný tábor umelý kyslík, ani pomoc výškových nosičov s výnimkou Valéria (63 rokov), ktorý výškového nosiča mal.

Druhý deň večer po štarte zo základného tábora sme trávili noc už v C3 (7000m) so zámyslom vyraziť okolo 21.00 smerom k vrcholu. Plány nám prekazil silný vietor, takže neostávalo iné, než ‘summit push’ presunúť na ďalšiu noc, ktorá začala nepomerne kľudnejšie a už o 21.00 som vyrážal zo stanu smerom k posledným partiám hory.

Summit push, alebo ak chcete vrcholový deň na Broad Peaku je mimoriadne dlhý a náročný aj na pomery nad 8000 metrov, mne trval 24 hodín nonstop. V noci predsa len prišiel veľmi nepríjemný vietor, ktorý spomaľoval postup, znižoval pocitovú teplotu na extrémne hodnoty a zvyšoval riziko omrzlín. Napriek tomu sme boli druhý deň okolo 12 obeda v sedle medzi Rocky summit (8035) a Broad Peak Central (8011). Hlavný vrchol (8051) bol zdanlivo na dosah ruky a zostávalo preliezť záverečné metre.

Môj výstup nakoniec skončil mentálnou dezorientáciou na mieste zvanom Rocky summit (8035 m, jeden z vrcholov Broad Peaku), cca 300m horizontálne a 16 metrov vertikálne od hlavného vrcholu. Rádovo v minútach sa moja dovtedy výborná koncentrácia na vrchol zmenila v úplné trosky. Netušil som poriadne kde som, čo som, ani prečo som tam. Našťastie, pud sebezáchovy stále fungoval, a zostup napriek stratenej mačke skončil štastne za súmraku v C3.

Bolo to opäť veľké a krásne doprodružstvo v jednej z najkrajších horských oblastí sveta. Pokúsil som sa zo seba dostať čo najviac, užiť si krásne lezenie, a na koci dňa s výsledkom nie som nespokojný, napriek pár chýbajúcim metrom na hlavný vrchol. Som opäť trošku bohatší a hlavne zdravý a štastný doma. Nie všetci tento summit push skončili zdraví a bez následkov.